Preci-Dip 823-S1-016-30-012191
823-S1-016-30-012191 picture photo
Mfg. Part Number
823-S1-016-30-012191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 16POS SMT 5MM
Datasheet Download
823-S1-016-30-012191.pdf
Availability of 823-S1-016-30-012191
QUANTITY
823-S1-016-30-012191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 823-S1-016-30-012191
Internal Part NumberEIS-823-S1-016-30-012191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series823
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts16
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)823-S1-016-30-012191
Related Links823-S1-016, 823-S1-016-30-012191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
823-S1-016-30-012191 Details Description
Related parts for 823-S1-016-30-012191
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CABLE TWINAXIAL 20/20AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
MICSCOP EYEPCE 10X-20X800-W436 datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 9POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf