Vishay/BCcomponents G24071931000J7B000
G24071931000J7B000 picture photo
Mfg. Part Number
G24071931000J7B000
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 5% WW
Datasheet Download
G24071931000J7B000.pdf
Availability of G24071931000J7B000
QUANTITY
G24071931000J7B000 Order Process
Ship out your order
Specifications of G24071931000J7B000
Internal Part NumberEIS-G24071931000J7B000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesG200
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.760" L (8.50mm x 19.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G24071931000J7B000
Related LinksG24071931, G24071931000J7B000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
G24071931000J7B000 Details Description
Related parts for G24071931000J7B000
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 2 SEC datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 196 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf