Bourns Inc. 8230-72-RC
8230-72-RC picture photo
Mfg. Part Number
8230-72-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 85MA 15 OHM TH
Datasheet Download
8230-72-RC.pdf
Availability of 8230-72-RC
QUANTITY
8230-72-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 8230-72-RC
Internal Part NumberEIS-8230-72-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series8230
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating85mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.300" L (3.05mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8230-72-RC
Related Links8230-, 8230-72-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
8230-72-RC Details Description
Related parts for 8230-72-RC
CONN HEADER R/A .100 10POS 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TWEEZER POINT ULTRA FINE 3 4.88" datasheet.pdf