Ohmite 825F15RE
825F15RE picture photo
Mfg. Part Number
825F15RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W
Datasheet Download
825F15RE.pdf
Availability of 825F15RE
QUANTITY
825F15RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 825F15RE
Internal Part NumberEIS-825F15RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Height0.593" (15.07mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)825F15RE
Related Links825F, 825F15RE Datasheet, Ohmite Distributor
825F15RE Details Description
Related parts for 825F15RE
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATGUN THERMOCOUPLE CTL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf