Ohmite 825F75KE
825F75KE picture photo
Mfg. Part Number
825F75KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 75K OHM 1% 25W
Datasheet Download
825F75KE.pdf
Availability of 825F75KE
QUANTITY
825F75KE Order Process
Ship out your order
Specifications of 825F75KE
Internal Part NumberEIS-825F75KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Height0.593" (15.07mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)825F75KE
Related Links825F, 825F75KE Datasheet, Ohmite Distributor
825F75KE Details Description
Related parts for 825F75KE
IC RTC PHANTOM PAR 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDR STR SR .200 GP datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-480VAC 50A datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 104VWM 168VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf