FFF 84501-201LF
84501-201LF picture photo
Mfg. Part Number
84501-201LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD
Datasheet Download
84501-201LF.pdf
Availability of 84501-201LF
QUANTITY
84501-201LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 84501-201LF
Internal Part NumberEIS-84501-201LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEG-Array® Mezzanine Connectors
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationPlating 07/Jan/2012
PCN OtherMeg-Array Location 07/Aug/2014
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesMEG-Array®, MezzSelect™
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeArray, Female Sockets
Number of Positions300
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows10
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4mm, 10mm
Height Above Board0.132" (3.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)84501-201LF
Related Links84501, 84501-201LF Datasheet, FFF Distributor
84501-201LF Details Description
Related parts for 84501-201LF
CAP FEEDTHRU 10000PF 50V 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1.7A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X6X1" 5A CRS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3A 58 MOHM SMD datasheet.pdf