Souriau Connection Technology 85100RC2255P50
85100RC2255P50 picture photo
Mfg. Part Number
85100RC2255P50
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
85100RC2255P50.pdf
Availability of 85100RC2255P50
QUANTITY
85100RC2255P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100RC2255P50
Internal Part NumberEIS-85100RC2255P50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100RC2255P50
Related Links85100RC, 85100RC2255P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100RC2255P50 Details Description
Related parts for 85100RC2255P50
IC MCU SUPERVISOR 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
RES 2.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.54MM SRSW TH 2.5SNLF 40CKT datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1.25W DO204AL datasheet.pdf