Souriau Connection Technology 85101E84S50
85101E84S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101E84S50
Brief Description
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
85101E84S50.pdf
Availability of 85101E84S50
QUANTITY
85101E84S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101E84S50
Internal Part NumberEIS-85101E84S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert8-4
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101E84S50
Related Links85101, 85101E84S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101E84S50 Details Description
Related parts for 85101E84S50
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 1700V 50A 250W TO247AD datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 7-SEGMENT DISPLAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf