Souriau Connection Technology 85101RC106P50
85101RC106P50 picture photo
Mfg. Part Number
85101RC106P50
Brief Description
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
85101RC106P50.pdf
Availability of 85101RC106P50
QUANTITY
85101RC106P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101RC106P50
Internal Part NumberEIS-85101RC106P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101RC106P50
Related Links85101R, 85101RC106P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101RC106P50 Details Description
Related parts for 85101RC106P50
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU GRN 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf