AVX Corporation TACR685K010X
TACR685K010X picture photo
Mfg. Part Number
TACR685K010X
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TACR685K010X.pdf
Availability of TACR685K010X
QUANTITY
TACR685K010X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR685K010X
Internal Part NumberEIS-TACR685K010X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR685K010X
Related LinksTACR68, TACR685K010X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR685K010X Details Description
Related parts for TACR685K010X
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.6PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6PR 12IMLA R/A 1.8MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DHVQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP datasheet.pdf
POWER STRIP 3OUT 2'CRD ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MF6 MOUNTING FOOT KE/POK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf