Souriau Connection Technology 85102R1098S50
85102R1098S50 picture photo
Mfg. Part Number
85102R1098S50
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
85102R1098S50.pdf
Availability of 85102R1098S50
QUANTITY
85102R1098S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85102R1098S50
Internal Part NumberEIS-85102R1098S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85102R1098S50
Related Links85102R, 85102R1098S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85102R1098S50 Details Description
Related parts for 85102R1098S50
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 475K OHM .1% 10 PPM 1/8W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 91 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf