Souriau Connection Technology 85106R106P5066
85106R106P5066 picture photo
Mfg. Part Number
85106R106P5066
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85106R106P5066.pdf
Availability of 85106R106P5066
QUANTITY
85106R106P5066 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106R106P5066
Internal Part NumberEIS-85106R106P5066
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106R106P5066
Related Links85106R1, 85106R106P5066 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106R106P5066 Details Description
Related parts for 85106R106P5066
IC DSP FIXED-POINT 532-FCBGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC SRAM 12MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CABLE STR FMALE-R/A MALE 5POS 1M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 35CSP datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf