Souriau Connection Technology 85107A1811S50
85107A1811S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107A1811S50
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107A1811S50.pdf
Availability of 85107A1811S50
QUANTITY
85107A1811S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107A1811S50
Internal Part NumberEIS-85107A1811S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107A1811S50
Related Links85107A, 85107A1811S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107A1811S50 Details Description
Related parts for 85107A1811S50
IC AMP VIDEO QUAD 270MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC CHARGER LI+BATT MUX WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 5V 10A datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf