FFF 861400042YO2
861400042YO2 picture photo
Mfg. Part Number
861400042YO2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
861400042YO2.pdf
Availability of 861400042YO2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
861400042YO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 861400042YO2
Internal Part NumberEIS-861400042YO2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)861400042YO2
Related Links861400, 861400042YO2 Datasheet, FFF Distributor
861400042YO2 Details Description
Related parts for 861400042YO2
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SW HORZ LEVER SPST-NC .1A 30V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf