Vishay/Dale RNC50J5232FSRE6
RNC50J5232FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5232FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5232FSRE6.pdf
Availability of RNC50J5232FSRE6
QUANTITY
RNC50J5232FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5232FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5232FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5232FSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5232FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5232FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5232FSRE6
PCB COPPER CLAD 6 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT FP datasheet.pdf
CONN VERTICAL, THROUGH BOARD; 5P datasheet.pdf
MICRO 25C P 12" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf