FFF 86836-162HLF
86836-162HLF picture photo
Mfg. Part Number
86836-162HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
86836-162HLF.pdf
Availability of 86836-162HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
86836-162HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 86836-162HLF
Internal Part NumberEIS-86836-162HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions62
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.650" (16.51mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)86836-162HLF
Related Links86836-, 86836-162HLF Datasheet, FFF Distributor
86836-162HLF Details Description
Related parts for 86836-162HLF
BOX ABS BLACK 4.13"L X 2.25"W datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 5.5MM datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 26POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-POWER MH24+7FWT22 0C1-2 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf