Vishay/Sprague 893D686X9016D2TE3
893D686X9016D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
893D686X9016D2TE3
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
893D686X9016D2TE3.pdf
Availability of 893D686X9016D2TE3
QUANTITY
893D686X9016D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 893D686X9016D2TE3
Internal Part NumberEIS-893D686X9016D2TE3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)893D686X9016D2TE3
Related Links893D686X, 893D686X9016D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
893D686X9016D2TE3 Details Description
Related parts for 893D686X9016D2TE3
IC REG LDO 5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf