3M 897-12MMX55M
897-12MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
897-12MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE FILAMENT 12MM X 55M CLEAR
Datasheet Download
897-12MMX55M.pdf
Availability of 897-12MMX55M
QUANTITY
897-12MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 897-12MMX55M
Internal Part NumberEIS-897-12MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety DatasheetFilament Tapes Article Info.
Standard Package72
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 897
PackagingRoll
Tape TypeFilament
AdhesivePressure Sensitive Adhesive (PSA)
Backing, CarrierScotchpro™ film
Thickness0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width0.47" (12.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorClear
UsageGeneral Purpose
Temperature Range-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)897-12MMX55M
Related Links897-12, 897-12MMX55M Datasheet, 3M Distributor
897-12MMX55M Details Description
Related parts for 897-12MMX55M
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 59.3VC SMCJ datasheet.pdf
IC BUFFER DL NON-INV SC-88 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 10% 35V SMD datasheet.pdf