3M 898-72MMX55M
898-72MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
898-72MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE FILAMENT 72MM X 55M
Datasheet Download
898-72MMX55M.pdf
Availability of 898-72MMX55M
QUANTITY
898-72MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 898-72MMX55M
Internal Part NumberEIS-898-72MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety DatasheetFilament Tapes Article Info.
Standard Package12
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 898
PackagingRoll
Tape TypeFilament
AdhesiveRubber
Backing, CarrierScotchpro™ film
Thickness0.0066" (6.6 mils, 0.168mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width2.83" (72.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorClear
UsagePackaging
Temperature Range-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)898-72MMX55M
Related Links898-72, 898-72MMX55M Datasheet, 3M Distributor
898-72MMX55M Details Description
Related parts for 898-72MMX55M
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4000MHZ SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
SWITCH SPDT-NC 10.1A PIN PLUNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 110W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FEP HI VOLT #28 18KV 500 FT BK datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf