| Internal Part Number | EIS-8N3QV01EG-0151CDI8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Alternate Capacitor 07/Mar/2014 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators | |
| Series | FemtoClock® NG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | VCXO | |
| Count | - | |
| Frequency | 150MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 150MHz | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Current - Supply | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |