Visual Communications Company, LLC 900106X072RN
900106X072RN picture photo
Mfg. Part Number
900106X072RN
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED CARTRIDGE RED 2.7V 60A CYL
Datasheet Download
900106X072RN.pdf
Availability of 900106X072RN
QUANTITY
900106X072RN Order Process
Ship out your order
Specifications of 900106X072RN
Internal Part NumberEIS-900106X072RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series900
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.7V
Current60mA
Panel Cutout Shape-
Panel Cutout Dimensions-
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)900106X072RN
Related Links900106, 900106X072RN Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
900106X072RN Details Description
Related parts for 900106X072RN
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR30B/AE30G/APK30B datasheet.pdf
RES 9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES 0.50 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MULTI FUNCTION TESTER datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 2214 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf