Curtis Instruments 900RB36BA
900RB36BA picture photo
Mfg. Part Number
900RB36BA
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 0-36VDC LED PANEL MT
Datasheet Download
900RB36BA.pdf
Availability of 900RB36BA
QUANTITY
900RB36BA Order Process
Ship out your order
Specifications of 900RB36BA
Internal Part NumberEIS-900RB36BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
Series900R
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range0 ~ 36VDC
Display TypeLED - Tri-Color Bar Graph
Number Of Characters Per Row10-Segment
Display Characters - Height-
Output Type-
Voltage - Supply36VDC
Panel Cutout DimensionsCircular - 52.00mm Dia
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesAdjustable Discharge Profile
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)900RB36BA
Related Links900R, 900RB36BA Datasheet, Curtis Instruments Distributor
900RB36BA Details Description
Related parts for 900RB36BA
IC SWITCH DUAL SPST 10MSOP datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1200V Y1-CU datasheet.pdf
PLUG NEMA1-15 SUPER SAFEWAY 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3A 102 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RELAY REED DPST 0.5A 12V datasheet.pdf
SL-SMT3.50/19/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
762 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf