Amphenol RF 901-9511-12SF
901-9511-12SF picture photo
Mfg. Part Number
901-9511-12SF
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
901-9511-12SF.pdf
Availability of 901-9511-12SF
QUANTITY
901-9511-12SF Order Process
Ship out your order
Specifications of 901-9511-12SF
Internal Part NumberEIS-901-9511-12SF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAssembly Instr C55
3D Model901-9511-12SF.igs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleSMA
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationCrimp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable GroupRG-174, 188A
Fastening TypeThreaded
Frequency - Max12.4GHz
FeaturesHeat Shrink Tubing
Housing Color-
Ingress ProtectionWeatherproof
Body MaterialStainless Steel
Body Finish-
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)901-9511-12SF
Related Links901-95, 901-9511-12SF Datasheet, Amphenol RF Distributor
901-9511-12SF Details Description
Related parts for 901-9511-12SF
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 4.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 50A 23"L datasheet.pdf