Grayhill, Inc. 90HGBW08RT
90HGBW08RT picture photo
Mfg. Part Number
90HGBW08RT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH 8POS DIP GULL SMD
Datasheet Download
90HGBW08RT.pdf
Availability of 90HGBW08RT
QUANTITY
90HGBW08RT Order Process
Ship out your order
Specifications of 90HGBW08RT
Internal Part NumberEIS-90HGBW08RT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series90HGB
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST
Number of Positions8
Current Rating10mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.190" (4.83mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialThermoplastic
Length0.870" (22.10mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)90HGBW08RT
Related Links90HGB, 90HGBW08RT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
90HGBW08RT Details Description
Related parts for 90HGBW08RT
CABLE ASSEM 2MM 10POS F-F 12" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.2V SC-82AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-25 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CHISEL 30 1.78MM 600 POWER PLUS datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf