FFF 91596-014LF
91596-014LF picture photo
Mfg. Part Number
91596-014LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
91596-014LF.pdf
Availability of 91596-014LF
QUANTITY
91596-014LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91596-014LF
Internal Part NumberEIS-91596-014LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91596-014LF
Related Links91596, 91596-014LF Datasheet, FFF Distributor
91596-014LF Details Description
Related parts for 91596-014LF
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS GLD datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A 3PIN SPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS 7.50MM BLACK datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.374" DIA BLK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SLD NONSHORT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
15P F R/A 370 CLIP M3 830PF datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf