FFF 91901-31221LF
91901-31221LF picture photo
Mfg. Part Number
91901-31221LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD
Datasheet Download
91901-31221LF.pdf
Availability of 91901-31221LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
91901-31221LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91901-31221LF
Internal Part NumberEIS-91901-31221LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesConan™, MezzSelect™
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions21
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights4.5mm
Height Above Board0.048" (1.22mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91901-31221LF
Related Links91901-, 91901-31221LF Datasheet, FFF Distributor
91901-31221LF Details Description
Related parts for 91901-31221LF
FUSE BOARD MOUNT 4A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 53A MG-WDSON-2 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 21POS datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 20% 5V FLATPACK datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf