Bourns Inc. 91A2A-B28-B15/B15L
91A2A-B28-B15/B15L picture photo
Mfg. Part Number
91A2A-B28-B15/B15L
Brief Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
91A2A-B28-B15/B15L.pdf
Availability of 91A2A-B28-B15/B15L
QUANTITY
91A2A-B28-B15/B15L Order Process
Ship out your order
Specifications of 91A2A-B28-B15/B15L
Internal Part NumberEIS-91A2A-B28-B15/B15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Series91
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91A2A-B28-B15/B15L
Related Links91A2A-B28, 91A2A-B28-B15/B15L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
91A2A-B28-B15/B15L Details Description
Related parts for 91A2A-B28-B15/B15L
CAP CER 15PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 520VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf