3M 924217-28-36-EU
924217-28-36-EU picture photo
Mfg. Part Number
924217-28-36-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 36POS .100" GOLD
Datasheet Download
924217-28-36-EU.pdf
Availability of 924217-28-36-EU
QUANTITY
924217-28-36-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 924217-28-36-EU
Internal Part NumberEIS-924217-28-36-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions36
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.845" (21.47mm)
Length - Post (Mating)0.235" (5.97mm)
Length - Stack Height0.500" (12.70mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924217-28-36-EU
Related Links924217-, 924217-28-36-EU Datasheet, 3M Distributor
924217-28-36-EU Details Description
Related parts for 924217-28-36-EU
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC CHANNEL PROTECTOR SGL 8-MSOP datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4LVL G,Y/G datasheet.pdf
RELAY SOCKET TRACK MNT LY SER datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
OSC MEMS 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf