3M 924227-24-01-I
924227-24-01-I picture photo
Mfg. Part Number
924227-24-01-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 2POS .100" DL GOLD
Datasheet Download
924227-24-01-I.pdf
Availability of 924227-24-01-I
QUANTITY
924227-24-01-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 924227-24-01-I
Internal Part NumberEIS-924227-24-01-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions2
Pitch-
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.728" (18.49mm)
Length - Post (Mating)0.238" (6.05mm)
Length - Stack Height0.380" (9.65mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924227-24-01-I
Related Links924227-, 924227-24-01-I Datasheet, 3M Distributor
924227-24-01-I Details Description
Related parts for 924227-24-01-I
DIODE ZENER 39V 1W DO41 datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 66W 3.3V 20A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS FEMALE PCB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS STRGHT PIN datasheet.pdf