3M 924327-24-20-EU
924327-24-20-EU picture photo
Mfg. Part Number
924327-24-20-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD
Datasheet Download
924327-24-20-EU.pdf
Availability of 924327-24-20-EU
QUANTITY
924327-24-20-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 924327-24-20-EU
Internal Part NumberEIS-924327-24-20-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929 (Shrouded)
PackagingBulk
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.740" (18.80mm)
Length - Post (Mating)0.210" (5.34mm)
Length - Stack Height0.380" (9.65mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924327-24-20-EU
Related Links924327-, 924327-24-20-EU Datasheet, 3M Distributor
924327-24-20-EU Details Description
Related parts for 924327-24-20-EU
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V SPAK-7 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 3-31V 1.2A datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLR I2C/SPI 64QFP datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 137 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
VARISTOR 16.56V 20A 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 2PORT WHITE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf