3M 924517-28-13-I
924517-28-13-I picture photo
Mfg. Part Number
924517-28-13-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 13POS .100" GOLD
Datasheet Download
924517-28-13-I.pdf
Availability of 924517-28-13-I
QUANTITY
924517-28-13-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 924517-28-13-I
Internal Part NumberEIS-924517-28-13-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924517-28-13-I
Related Links924517-, 924517-28-13-I Datasheet, 3M Distributor
924517-28-13-I Details Description
Related parts for 924517-28-13-I
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
PLUG NEMA L15-20P WATERTITE datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 19.05MM CIR 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf