Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF2490X
ERJ-2RKF2490X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF2490X
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF2490X.pdf
Availability of ERJ-2RKF2490X
QUANTITY
ERJ-2RKF2490X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF2490X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF2490X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF2490X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF2490X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF2490X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF2490X
FIXED IND 2.7MH 240MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 440MA 3 OHM TH datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 50W DO5 datasheet.pdf