3M 926121-01-30-EU
926121-01-30-EU picture photo
Mfg. Part Number
926121-01-30-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 30POS .100" GOLD
Datasheet Download
926121-01-30-EU.pdf
Availability of 926121-01-30-EU
QUANTITY
926121-01-30-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926121-01-30-EU
Internal Part NumberEIS-926121-01-30-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions30
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.845" (21.47mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.390" (9.90mm)
Length - Tail0.355" (9.02mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926121-01-30-EU
Related Links926121-, 926121-01-30-EU Datasheet, 3M Distributor
926121-01-30-EU Details Description
Related parts for 926121-01-30-EU
CONTACT CRIMP 18-16 AU .75 250PK datasheet.pdf
EVAL BOARD UPD5702TU 900MHZ datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
UNIV POWER TAB CONT L/P datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 50 POS datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf