FFF 92909-409HLF
92909-409HLF picture photo
Mfg. Part Number
92909-409HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
92909-409HLF.pdf
Availability of 92909-409HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
92909-409HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 92909-409HLF
Internal Part NumberEIS-92909-409HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.400" (10.16mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)92909-409HLF
Related Links92909-, 92909-409HLF Datasheet, FFF Distributor
92909-409HLF Details Description
Related parts for 92909-409HLF
CAP ALUM 15000UF 100V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.20K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SLD NONSHORT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP FILM 6.8 UF 10% 305 VAC RAD datasheet.pdf