3M 929450-01-11-I
929450-01-11-I picture photo
Mfg. Part Number
929450-01-11-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS
Datasheet Download
929450-01-11-I.pdf
Availability of 929450-01-11-I
QUANTITY
929450-01-11-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929450-01-11-I
Internal Part NumberEIS-929450-01-11-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929450-01-11-I
Related Links929450-, 929450-01-11-I Datasheet, 3M Distributor
929450-01-11-I Details Description
Related parts for 929450-01-11-I
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 202VWM 360VC DO204AC datasheet.pdf
1624 APPLIANCE INLET 20A 70C datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 28.96MM datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf