3M 929550-01-33-I
929550-01-33-I picture photo
Mfg. Part Number
929550-01-33-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL R/A 33POS
Datasheet Download
929550-01-33-I.pdf
Availability of 929550-01-33-I
QUANTITY
929550-01-33-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929550-01-33-I
Internal Part NumberEIS-929550-01-33-I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929550-01-33-I
Related Links929550-, 929550-01-33-I Datasheet, 3M Distributor
929550-01-33-I Details Description
Related parts for 929550-01-33-I
MODULE DDR2 256MB 240-DIMM datasheet.pdf
RES MO 1/2W 8.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SSR GNR 45MM 480VAC datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET P5K .5MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 EYELET 30POS datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf