3M 929647-03-31-EU
929647-03-31-EU picture photo
Mfg. Part Number
929647-03-31-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 31POS
Datasheet Download
929647-03-31-EU.pdf
Availability of 929647-03-31-EU
QUANTITY
929647-03-31-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-03-31-EU
Internal Part NumberEIS-929647-03-31-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-03-31-EU
Related Links929647-, 929647-03-31-EU Datasheet, 3M Distributor
929647-03-31-EU Details Description
Related parts for 929647-03-31-EU
FILTER RFI 6A datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
MLTI-TAP W 50' 14-3-SO 2608PLUG datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf
IND, PWR, 4040, 1UH, 24A, NPB datasheet.pdf