3M 929647-07-12-I
929647-07-12-I picture photo
Mfg. Part Number
929647-07-12-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS
Datasheet Download
929647-07-12-I.pdf
Availability of 929647-07-12-I
QUANTITY
929647-07-12-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-07-12-I
Internal Part NumberEIS-929647-07-12-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-07-12-I
Related Links929647-, 929647-07-12-I Datasheet, 3M Distributor
929647-07-12-I Details Description
Related parts for 929647-07-12-I
RES SMD 274 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 20% 1210 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 20A 1/8TH BRICK datasheet.pdf
4W 5V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
MAGSNAP 360 WRISTBAND AND CORD datasheet.pdf
HDR ASSY VERT DBL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf