Kingbright WP710A10SGD14V
WP710A10SGD14V picture photo
Mfg. Part Number
WP710A10SGD14V
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
WP710A10SGD14V.pdf
Availability of WP710A10SGD14V
QUANTITY
WP710A10SGD14V Order Process
Ship out your order
Specifications of WP710A10SGD14V
Internal Part NumberEIS-WP710A10SGD14V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesHELI2
PackagingBulk
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating20mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1), 2.85mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)14V
Current - Test10.5mA
Viewing Angle40°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant568nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1
Size / Dimension-
Height (Max)5.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP710A10SGD14V
Related LinksWP710A1, WP710A10SGD14V Datasheet, Kingbright Distributor
WP710A10SGD14V Details Description
Related parts for WP710A10SGD14V
CAP TANT POLY 680UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
CONN SOCKET TRANSIST TO100 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf