3M 929665-01-10-I
929665-01-10-I picture photo
Mfg. Part Number
929665-01-10-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS DUAL .100 STR
Datasheet Download
929665-01-10-I.pdf
Availability of 929665-01-10-I
QUANTITY
929665-01-10-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929665-01-10-I
Internal Part NumberEIS-929665-01-10-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929665-01-10-I
Related Links929665-, 929665-01-10-I Datasheet, 3M Distributor
929665-01-10-I Details Description
Related parts for 929665-01-10-I
VARISTOR 162V 1.2KA ENCASED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 2CH 36TQFN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
BUTTED SEAM HIGH TEMP RING TONGU datasheet.pdf
SBC CORTEX-A9 I.MX6 DUAL 1GB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 23NH SMD datasheet.pdf