3M 929700-01-36-RK
929700-01-36-RK picture photo
Mfg. Part Number
929700-01-36-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 36POS STR .100" TIN
Datasheet Download
929700-01-36-RK.pdf
Availability of 929700-01-36-RK
QUANTITY
929700-01-36-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929700-01-36-RK
Internal Part NumberEIS-929700-01-36-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929700-01-36-RK
Related Links929700-, 929700-01-36-RK Datasheet, 3M Distributor
929700-01-36-RK Details Description
Related parts for 929700-01-36-RK
SWITCH LEVER LONG SPDT 15A datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL W/BUFF 24DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V POWERDI323 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2.75W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM2595ATPBCKG datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 Y/G,GRN/GRN datasheet.pdf
IC SUBSYSTEM AUDIO AMP 20-CSP datasheet.pdf
RES 10.702K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf