3M 929870-01-36-RA
929870-01-36-RA picture photo
Mfg. Part Number
929870-01-36-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929870-01-36-RA.pdf
Availability of 929870-01-36-RA
QUANTITY
929870-01-36-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 929870-01-36-RA
Internal Part NumberEIS-929870-01-36-RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929870-01-36-RA
Related Links929870-, 929870-01-36-RA Datasheet, 3M Distributor
929870-01-36-RA Details Description
Related parts for 929870-01-36-RA
TVS DIODE 15.3VWM 26.78VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7S 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf