Ohmite SM104032004FE
SM104032004FE picture photo
Mfg. Part Number
SM104032004FE
Brief Description
RES 2M OHM 1.5W 1% RADIAL
Datasheet Download
SM104032004FE.pdf
Availability of SM104032004FE
QUANTITY
SM104032004FE Order Process
Ship out your order
Specifications of SM104032004FE
Internal Part NumberEIS-SM104032004FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSlim-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.080" L x 0.100" W (27.43mm x 2.54mm)
Height0.340" (8.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM104032004FE
Related LinksSM1040, SM104032004FE Datasheet, Ohmite Distributor
SM104032004FE Details Description
Related parts for SM104032004FE
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
KIT DEV BLUETOOTH I/O 311I datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf