Cornell Dubilier Electronics 935C2W10K-F
935C2W10K-F picture photo
Mfg. Part Number
935C2W10K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 200VDC AXIAL
Datasheet Download
935C2W10K-F.pdf
Availability of 935C2W10K-F
QUANTITY
935C2W10K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 935C2W10K-F
Internal Part NumberEIS-935C2W10K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series935
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC140V
Voltage Rating - DC200V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.906" Dia x 2.248" L (23.00mm x 57.10mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)935C2W10K-F
Related Links935C2, 935C2W10K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
935C2W10K-F Details Description
Related parts for 935C2W10K-F
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
PHOTO, THRU 5M, DC SSR OUT, PW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 0.4W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
RES 332 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf