Cornell Dubilier Electronics 940C8P33K
940C8P33K picture photo
Mfg. Part Number
940C8P33K
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
940C8P33K.pdf
Availability of 940C8P33K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
940C8P33K Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C8P33K
Internal Part NumberEIS-940C8P33K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.339" L (18.00mm x 34.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C8P33K
Related Links940C, 940C8P33K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C8P33K Details Description
Related parts for 940C8P33K
SIDAC 4CHP 58/116V 150A MS-013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.79UH 300MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
IC GATE 2.5K SO14 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 284K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf