Cornell Dubilier Electronics 942C6W2P2K-F
942C6W2P2K-F picture photo
Mfg. Part Number
942C6W2P2K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 600VDC AXIAL
Datasheet Download
942C6W2P2K-F.pdf
Availability of 942C6W2P2K-F
QUANTITY
942C6W2P2K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 942C6W2P2K-F
Internal Part NumberEIS-942C6W2P2K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series942C
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.181" Dia x 2.126" L (30.00mm x 54.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)942C6W2P2K-F
Related Links942C6W, 942C6W2P2K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
942C6W2P2K-F Details Description
Related parts for 942C6W2P2K-F
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
OSC VCXO 167.3316MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .437 datasheet.pdf
68UF 300V 20X55.5 105C AXI datasheet.pdf