Cornell Dubilier Electronics 947D102K901CJRSN
947D102K901CJRSN picture photo
Mfg. Part Number
947D102K901CJRSN
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000UF 10% 900VDC SCREW
Datasheet Download
947D102K901CJRSN.pdf
Availability of 947D102K901CJRSN
QUANTITY
947D102K901CJRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D102K901CJRSN
Internal Part NumberEIS-947D102K901CJRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max)5.945" (151.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.969" (50.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D102K901CJRSN
Related Links947D102K, 947D102K901CJRSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D102K901CJRSN Details Description
Related parts for 947D102K901CJRSN
CONN HEADER 7POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ESC datasheet.pdf
THERMAL PAD 19.5X12.7X1MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK STG TIN 2POS datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 128 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf