Cornell Dubilier Electronics 947D181K132BDMSN
947D181K132BDMSN picture photo
Mfg. Part Number
947D181K132BDMSN
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 180UF 10% 1.3KVDC SCREW
Datasheet Download
947D181K132BDMSN.pdf
Availability of 947D181K132BDMSN
QUANTITY
947D181K132BDMSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D181K132BDMSN
Internal Part NumberEIS-947D181K132BDMSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1300V (1.3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)3.465" (88.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D181K132BDMSN
Related Links947D181K, 947D181K132BDMSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D181K132BDMSN Details Description
Related parts for 947D181K132BDMSN
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 5MA 4-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf