NorComp 951-037-020R121
951-037-020R121 picture photo
Mfg. Part Number
951-037-020R121
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL 37POS 60DEG METAL PLAS
Datasheet Download
951-037-020R121.pdf
Availability of 951-037-020R121
QUANTITY
951-037-020R121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 951-037-020R121
Internal Part NumberEIS-951-037-020R121
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
Featured ProductBackshells
3D Model951-037-0x0Rxx1.pdf951-037-0x0Rxx1.stp951-037-0x0Rxx1.igs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series951
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions37
Cable TypeRound
Cable Exit60°
ShieldingShielded
MaterialPlastic, Metallized
PlatingNickel over Copper
HardwareStrain Relief
FeaturesMating Screws 4-40
ColorSilver
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951-037-020R121
Related Links951-037, 951-037-020R121 Datasheet, NorComp Distributor
951-037-020R121 Details Description
Related parts for 951-037-020R121
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC CNTRLR PARALLEL/I2C 20TSSOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX OPN DRN 14-DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.28"L X 3.07"W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf