3M 951414-2012009-AR-TP
951414-2012009-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
951414-2012009-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD
Datasheet Download
951414-2012009-AR-TP.pdf
Availability of 951414-2012009-AR-TP
QUANTITY
951414-2012009-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 951414-2012009-AR-TP
Internal Part NumberEIS-951414-2012009-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package430
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions14
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.606" (15.40mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951414-2012009-AR-TP
Related Links951414-201, 951414-2012009-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
951414-2012009-AR-TP Details Description
Related parts for 951414-2012009-AR-TP
RES SMD 143K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 500CPR 8MM datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 SQ datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf